Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus, slavná osobnost českých dějin, středověký myslitel, kněz a vysokoškolský pedagog, který významně ovlivnil dějiny Evropy, a vlastně celého světa.

Když bývám v cizině a povídám si s druhými o naší zemi, bývají lidé překvapení, že takoví velikáni jako Jan Ámos Komenský a Mistr Jan Hus, které mnozí dobře znají, patří k naší vlasti.

Od roku 1920 je na prezidentské vlajce Husova slova „Pravda vítězí“, která napsal Mistr Jan Hus jako odkaz z kostnického vězení Pražské univerzitě: „Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky.“ Jsou tato slova heslem, které ovlivňuje náš národ i dnes?

„První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk napsal ve své úvaze „Naše obrození a naše reformace“ ze dne 6.7.1895: „Jsme národ Husův a rádi se tak zoveme – avšak jsme tím národem Husovým doopravdy a ve skutečnosti? Nejsme. Ještě nejsme. V našem národním usilování je veliký nedostatek vnitřního života, života duchovního, projevuje se lhostejnost k posledním pravdám životním, lhostejnost k posledním cílům člověka.“ (St. Kaczmarczyk, brožura BTM Mistr Jan Hus)

Na příkladu Jana Husa vidíme, jak jeden jediný člověk může ovlivnit dějiny celého národa, a v podstatě i dějiny světa. Nenechme tedy náš vlastní život jen tak proplouvat mezi prsty. I my sami můžeme mnohé věci ovlivnit…. Každoročně máme 6. července státní svátek, skvělý čas volna a odpočinku, ale také čas pro poznávání a zamyšlení.

Pokud byste si přáli vlastnit brožuru Mistr Jan Hus, věrný až do smrti napsanou podle knihy Velké drama věků, můžete o ni požádat v jesenickém Infocentru.

P1050932

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


5 × pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>