Píseň „S Ježíšem chci věrně“

Poslechněte si další píseň v kytarovém podání Jaroslava Janoštíka, tentokráte s názvem „S Ježíšem chci věrně“ (Píseň číslo 156 ze zpěvníku „Zpívejme Hospodinu“).

 

Je začátek 19. století a Evropa se zmítá v bojích. V té době se setkáváme s lehce zapamatovatelným datem 7. 7. 1811. Není to datum žádné vítězné ani prohrané bitvy z učebnic dějepisu. Je to datum, kdy se narodil v rodině učitele v Dührenu chlapec, který dostal jméno Johann Peter. Johann Peter Schück. Později se stal evangelickým farářem a 50 let sloužil v Hoffenheimu, kde v roce 1892 zemřel.

Johann Peter Schück  je znám jako duchovní, ale také jako básník a skladatel. V roce 1849 publikoval tří a čtyřhlasé písně poutníka „Pilgerlieder“.  Jednou z nejznámějších písní je právě píseň „Nur mit Jesus will ich weiterwandern“ –  „S Ježíšem chci věrně“, ke které složil slova i melodii. Píseň byla přeložena do mnoha jazyků a zdomácněla nejenom v našich zpěvnících, ale i v mnohých srdcích. Je to píseň odevzdání se do rukou toho, kdo zná naše cesty nejlépe a chce nás bezpečně dovést až domů. Zdá se, že slova této písně jsou jako vyznání víry odpovědí na Ježíšova slova z Janova evangelia 10,27.28: „Moje ovce slyší můj hlas, já je znám, jdou za mnou a já jim dávám věčný život: nezahynou navěky a nikdo je z mé ruky nevyrve.“

Můžeme si teď na chvíli představit pana faráře Schücka, jak se prochází malebnou krajinou v okolí Hoffenheimu a modlí se za lidi, kteří jsou mu svěření, i za sebe samotného. A jak tak kráčí, začnou se mu vybavovat slova písně, která vyjadřují jeho vztah k Pánu. „S Ježíšem  chci věrně v každou chvíli kráčet tímto světa údolím. On mne vede k nebeskému cíli, když jdu s ním, pak nikdy nezbloudím.” Po mnoha životních zkušenostech už ví, že cesta s Pánem je sice tou nejlepší variantou v jeho životě, ale že to není cesta bez problémů a starostí. Svému průvodci Johann Peter Schück důvěřuje a v písni mu vyjadřuje vděčnost za to, že se může spolehnout na jeho milost.

Nevíme přesně, kdy a jak tato píseň vznikla, ale slova i nádherná melodie nás samotné přivádí k uvažování o tom, jak úžasný je Pán a k odevzdání se mu. Můžeme ji přijmout i jako naše vyznání víry.

 

1. S Ježíšem chci věrně v každou chvíli

kráčet tímto světa údolím.

On mne vede k nebeskému cíli,

/: když jdu s ním, pak nikdy nezbloudím.:/

2. S ním chci jít, ať cokoli se děje,

k věčnému mne vede pokoji.

S ním i v bouři srdce písně pěje,

/: u něho se zlého nebojí.:/

3. Ne vždy krásné zdobí cestu kvítí,

trním též je často posetá.

Budiž, chce-li někdy Pán tak míti,

/: vždyť i růže v trní rozkvétá.:/

4. Na tvou milost spoléhám se zcela,

Pane můj, a vím, že nezhynu.

Když pak přijdeš vzkřísit naše těla,

/: přijmi mne tam v nebes otčinu.:/

(Pozn.: Slova písně v české verzi prošla v průběhu dějin mnohými úpravami a text můžete slyšet zpívat i s jiným nápěvem téhož autora. Jako základ textu, který je v našich zpěvnících, posloužil překlad Josefa Bašteckého z Písní cestou života I. vydaných v roce 1873.)

P1270442

Foto Ludmila Janoštíková

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 × dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>