„Kdo bude v stánku tvém?“

Když jsem chodila na základní školu, měli jsme skvělého učitele přírodovědy. Kromě jiného jsem se při jeho výuce nadchla pro určování rostlin podle klíče. Bylo to pro mě opravdu dobrodružství. Jak se to dělá? Stačí se zaměřit na důležité znaky. Podle nich pak lehce zařadíte rostliny do skupin a pak je také můžete pojmenovat. Platí něco takového i pro lidi? Je to také tak jednoduché poznat, kam patřím? Podle jakých znaků to určím?

V 15. žalmu, žalmu krále Davida je jeden z klíčů, podle kterého se ten, kdo už náleží Bohu, může zkoumat. Podle ovoce se totiž pozná nejenom strom, ale i člověk…

Když použijeme slova tohoto žalmu,  najdeme vlastnosti lidí, kteří si na nic nehrají, ale skutečně žijí svůj život s Bohem. Proto se budou i na obnovené Zemi těšit z jeho přítomnosti. 15. žalm začíná otázkou (překlad z Průvodce životem): „Pane můj, koho přijmeš, aby s tebou bydlil, kdo v tvé přítomnosti bude mít domov na věky?“. 

V 15. žalmu je to tedy všechno pěkně sepsáno. V Blízkosti Boží je a bude ten, kdo:

- žije bezúhonně, protože se řídí Božím přikázáním a pravdu říká z upřímného srdce,

- nešíří pomluvy, neuráží druhé a za dobré nikdy neoplácí zlým,

- nedá na toho, jenž pohrdá Bohem, váží těch, kdo se Boha bojí,

- splní slib, i kdyby třeba škodu utrpěl, své slovo splní cele, beze změn,

- odmítá bohatnout na lidské nouzi a nedá se podplatit proti bezúhonnému.

Kdo takto jedná, bude stát pevně.

Tak do téhle podoby nás může proměňovat Boží milost, jeho nekonečná láska a život v jeho přítomnosti.

Slova 15. žalmu se ozývají i v dnešní písni. Její melodii si opět můžete poslechnout v podání kytaristy Jaroslava Janoštíka. Je to píseň číslo 246 ze zpěvníku Zpívejme Hospodinu a má název „Kdo bude v stánku tvém“.

Kdo bude v stánku tvém

1. Kdo bude, Pane, bydlet v stánku tvém,

na hoře svaté tvé kdo může být?

Kdo v upřímnosti chodí, bližním svým kdo neuškodí,

ten na svaté hoře tvojí bude žít.

2. Kdo bude, Pane, bydlet v stánku tvém,

na hoře svaté tvé kdo může být?

Kdo hájí jiných práva, každému, co jeho, dává,

ten na svaté hoře tvojí bude žít.

3. Kdo bude, Pane, bydlet v stánku tvém,

na hoře svaté tvé kdo může být?

Kdo pevně v pravdě stojí, vytrvá ve víry boji,

ten na svaté hoře tvojí bude žít.

Autor melodie této nádherné písně se jmenuje Alfred Arthur Graley. Narodil se 12. října 1813 v Londýně a žil do roku 1905. Když mu bylo 19 let, tak spolu se svým starším bratrem odplul lodí do New Yorku. Tam nejprve několik let pracoval jako švec. Ve 25 letech vyznal veřejně svou víru v Boha a začal sloužit v Presbyteriánské církvi ve Wampsville v New Yorku. Co ještě zmínit z jeho života? Snad to, že svou první ženu ztratil po 3 měsících. Jeho druhá žena, když zemřela, mu zanechala pět malých dětí a tak se oženil potřetí. Neměl jednoduchý život…

Rád psal duchovní písně. Napsal slova nebo hudbu k více než 150 hymnům. Z našich zpěvníků známe jeho píseň číslo 384 „Chceš  v mládí svém být křesťanem“ a také napsal melodii k písni číslo 336 „Jak mnoho práce“.

A co ta dnešní píseň? Nastavuje zrcadlo i mému křesťanskému životu? Skvělou zprávou je, že nám Pán každý den dává novou šanci a naše nedokonalosti překrývá svou milostí.

Kopie (2) - IMG_4018

Foto Bronislava Hyvnarová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


6 × devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>