„Zdá se ti, že kříž tě tíží“

Minulý týden jsme si mohli poslechnout píseň o Kristově kříži, tento týden nás čeká píseň o křížích našich. V podání kytaristy Jaroslava Janoštíka je to píseň číslo 202 ze zpěvníku Zpívejme Hospodinu s názvem „Zdá se ti, že kříž tě tíží“.

 

Vzpomínáte si na Ježíšovu výzvu k nesení našich křížů z evangelií? Ozývá se tam vícekrát, ale myslím na tu dobu, kdy Ježíš začal učedníkům přibližovat budoucí události. Vysvětloval jim, že musí jít do Jeruzaléma, že bude hodně trpět, bude zabit a třetího dne bude vzkříšen. Petr se ale té myšlence bránil. Vzal si Mistra bokem a začal mu to vymlouvat. Ježíš nejenom Petra za jeho nechápavý postoj napomenul, ale také si zavolal všechny učedníky a vysvětlil jim, že pokud chtějí jít za ním, mají sami sebe zapřít, každý den mají vzít svůj kříž a mají ho následovat.

Platí tahle výzva i pro nás? A jestli ano, tak jak?

Cesta následování Ježíše a myšlenka nesení kříže připadá tíživá a pochmurná, ale píseň, kterou dnes posloucháme, pochmurná jistě není. Zní radostně a jarně skotačivě. Jak to jde dohromady s nesením našeho kříže? Vždyť už jenom při té představě člověk často ztrácí naději a sílu!

Pokud ale věříme tomu, že nám náš Pán cestu už prošlapal, jde se nám mnohem lépe. A když si uvědomíme, že On sám nesl za nás na kříž náš vlastní hřích, můžeme si i zpívat radostí a vděčností.

Píseň, kterou dnes posloucháme, napsali společně někdy na přelomu předminulého a minulého století F. A. Lorenz a Franklin E. Belden.

F. A. Lorenz nejenom překládal texty hymnů do německého jazyka, ale sám také texty písní psal. I slova k této dnešní písni. A F. E. Belden psal texty i melodie a v našem zpěvníku máme jeho písní hned několik.

Jméno Franklina Edsona Beldena je úzce spojeno s počátky adventizmu. Byl to synovec Ellen Harmon Whiteové. Narodil se v Michigenu v Battle Creek jako nejstarší z pěti dětí v rodině Sarah, starší Elleniny sestry. Hudbu začal psát už jako teenager a později se oženil s talentovanou hudebnicí Harriet MacDearmon. Komponoval své písně spontánně a měl zvláštní schopnost v průběhu bohoslužby připravit píseň určenou pro ukončení a shrnutí kázání. On a jeho žena pak na závěr bohoslužby nově vytvořenou píseň přednesli a věnovali kazateli na památku. Pro to své úžasné obdarování byl F. E. Belden označován jako „sladký zpěvák Izraele“.

Děkuji za rady, které zaznívají z dnešní písně. Pokud se nám bude zdát, že je náš kříž nad naše síly těžký, jděme s ním za Ježíšem….

 

Zdá se ti, že kříž tě tíží

 

1. Zdá se ti, že kříž tě tíží? Hleď vírou vpřed.

Tvůj zrak k Pánu ať vždy vzhlíží, jdi vírou vpřed.

Ref: S křížem jdi vždy za Ježíšem, hleď vírou vpřed,

nereptej, jdi věrně, tiše, jen vírou vpřed.

 

2. Když se snad i chvěješ v boji, hleď vírou vpřed,

Kristus po tvém boku stojí, jdi vírou vpřed.

Ref: S křížem jdi vždy za Ježíšem, hleď vírou vpřed,

nereptej, jdi věrně, tiše, jen vírou vpřed.

 

3. Máš-li stále málo síly, hleď vírou vpřed.

Pán tě vede jistě k cíli, jdi vírou vpřed.

Ref: S křížem jdi vždy za Ježíšem, hleď vírou vpřed,

nereptej, jdi věrně, tiše, jen vírou vpřed.

Kopie - IMG_7583

Foto B. Hyvnarová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + 2 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>