Poslechněte si další píseň v kytarovém podání Jaroslava Janoštíka, tentokráte s názvem „S Ježíšem chci věrně“ (Píseň číslo 156 ze zpěvníku „Zpívejme Hospodinu“).
Je začátek 19. století a Evropa se zmítá v bojích. V té době se setkáváme s lehce zapamatovatelným datem 7. 7. 1811. Není to datum žádné vítězné ani prohrané bitvy z učebnic dějepisu. Je to datum, kdy se narodil v rodině učitele v Dührenu chlapec, který dostal jméno Johann Peter. Johann Peter Schück. Později se stal evangelickým farářem a 50 let sloužil v Hoffenheimu, kde v roce 1892 zemřel.
Johann Peter Schück je znám jako duchovní, ale také jako básník a skladatel. V roce 1849 publikoval tří a čtyřhlasé písně poutníka „Pilgerlieder“. Jednou z nejznámějších písní je právě píseň „Nur mit Jesus will ich weiterwandern“ – „S Ježíšem chci věrně“, ke které složil slova i melodii. Píseň byla přeložena do mnoha jazyků a zdomácněla nejenom v našich zpěvnících, ale i v mnohých srdcích. Je to píseň odevzdání se do rukou toho, kdo zná naše cesty nejlépe a chce nás bezpečně dovést až domů. Zdá se, že slova této písně jsou jako vyznání víry odpovědí na Ježíšova slova z Janova evangelia 10,27.28: „Moje ovce slyší můj hlas, já je znám, jdou za mnou a já jim dávám věčný život: nezahynou navěky a nikdo je z mé ruky nevyrve.“
Můžeme si teď na chvíli představit pana faráře Schücka, jak se prochází malebnou krajinou v okolí Hoffenheimu a modlí se za lidi, kteří jsou mu svěření, i za sebe samotného. A jak tak kráčí, začnou se mu vybavovat slova písně, která vyjadřují jeho vztah k Pánu. „S Ježíšem chci věrně v každou chvíli kráčet tímto světa údolím. On mne vede k nebeskému cíli, když jdu s ním, pak nikdy nezbloudím.” Po mnoha životních zkušenostech už ví, že cesta s Pánem je sice tou nejlepší variantou v jeho životě, ale že to není cesta bez problémů a starostí. Svému průvodci Johann Peter Schück důvěřuje a v písni mu vyjadřuje vděčnost za to, že se může spolehnout na jeho milost.
Nevíme přesně, kdy a jak tato píseň vznikla, ale slova i nádherná melodie nás samotné přivádí k uvažování o tom, jak úžasný je Pán a k odevzdání se mu. Můžeme ji přijmout i jako naše vyznání víry.
1. S Ježíšem chci věrně v každou chvíli
kráčet tímto světa údolím.
On mne vede k nebeskému cíli,
/: když jdu s ním, pak nikdy nezbloudím.:/
2. S ním chci jít, ať cokoli se děje,
k věčnému mne vede pokoji.
S ním i v bouři srdce písně pěje,
/: u něho se zlého nebojí.:/
3. Ne vždy krásné zdobí cestu kvítí,
trním též je často posetá.
Budiž, chce-li někdy Pán tak míti,
/: vždyť i růže v trní rozkvétá.:/
4. Na tvou milost spoléhám se zcela,
Pane můj, a vím, že nezhynu.
Když pak přijdeš vzkřísit naše těla,
/: přijmi mne tam v nebes otčinu.:/
(Pozn.: Slova písně v české verzi prošla v průběhu dějin mnohými úpravami a text můžete slyšet zpívat i s jiným nápěvem téhož autora. Jako základ textu, který je v našich zpěvnících, posloužil překlad Josefa Bašteckého z Písní cestou života I. vydaných v roce 1873.)
Foto Ludmila Janoštíková