„Jak zřídlo vody živé“

K dnešnímu rozjímání vám přinášíme píseň „Jak zřídlo vody živé“ číslo 181 ze zpěvníku Zpívejme Hospodinu v kytarovém podání Jaroslava Janoštíka:

 

Kopie - P1270416

Kdo z Jeseníku by neznal Vincence Priessnitze? Začal u nás využívat léčivou sílu pramenité vody, díky které se během několika málo let stal Gräfenberk, nynější Jeseník, ve své době jedním z nejvyhledávanějších míst na světě.

Okolí Jeseníku je pokryto prameny, jejichž průzračně čistá voda zahání žízeň i přináší uzdravení.

Autor písně, kterou jste právě slyšeli, píše v originálu textu následující vyznání:

„Tak, jako je voda žíznivému, krása očím, tak jako síla, která přichází po bezmocnosti,  jako je pravda namísto lži, jako čas zpěvu, čas jara, čas léta – takový je můj Pán, můj živý Pán. Takový je můj Pán ke mně.“

Nejenom samařská žena, ale i my, kteří procházíme lesními cestami v okolí lázní a nabíráme do dlaně vodu z pramene, toužíme po něčem, co zahání nejenom žízeň, ale i vyprahlost duše. A stejně jako samařské ženě i nám nabízí Ježíš vodu, která se v člověku stává pramenem vyvěrajícím k věčnému životu (Jan 4,14). Zdá se, že autor písně tuto vodu přijal a ve svých textech rozdává dál, aby se i další lidé mohli s Ježíšem, zdrojem občerstvení, setkat.

Autor písně, pastor Timothy Dudley-Smith, se narodil v roce 1926 v Manchesteru a letos 26. prosince bude mít, dá-li Pán, 90 let. K písni „Jak zřídlo vody živé“ napsalo melodii několik autorů. V naší verzi je autorem melodie také Angličan, o pět a půl let starší metodistický kazatel T. Brian Colemann. Jeho melodie, zářivě jasná a průzračná jako horský pramen, působí jako lék. Přináší radost a pokoj, úlevu pro člověka obtíženého starostmi.

Druhá sloka písně má v původním textu tato slova: „Jako ticho tam, kde jsou hlučné davy lidí, jako utišení, které přichází po bolesti, jako setkání těch, kteří byli od sebe odloučeni, jako slunce, které vysvitne po dešti, jako světlo měsíce a hvězd a slunečních paprsků pronikajících do hlubin moře –  takový je můj Pán, můj živý Pán. Takový je můj Pán ke mně.“

Když posloucháme píseň, slyšíme v ní pozvání. Pozvání domů, kde si člověk, unavený poutí po této zemi, bude moci konečně odpočinout. „Jako spánek tělu vyčerpanému horečkou, jako zlaté paprsky namísto skličující šedi,  jako vysvobození ze zajetí (a vykoupení z otroctví), jako svítání do nového dne, jako domov pro ty, kteří jsou na cestách, domov, po kterém všichni toužíme – tak takový je můj Pán, můj živý Pán. Takový je můj Pán ke mně.“

„Jak chladná voda znavené duši je dobrá zpráva z daleké země“ (Přísloví 25,25). Jak občerstvující voda je dobrá zpráva ze země, kterou pro nás Ježíš přichystal. Zaposlouchejme se znovu do melodie písně, ke které přidáváme text z českého zpěvníku. Kéž i vám přinese pokoj a naplní vás radostí.

1.

Jak zřídlo vody živé jež žízeň uhasí,

jak síla duši slabé jež s hříchem zápasí,

jak jarní i letní čas písní rozjásán –

hle, takový je Pán Ježíš, můj Přítel a můj Pán.

2.

Jak místo křiku ticho a mír po válčení,

jak radost ze setkání po smutku loučení.

Jak měsíc a slunce, když září v moře lán –

hle, takový je Pán Ježíš, můj Přítel a můj Pán.

3.

Jak spánek v utrpení, jež dá zapomenout,

jak volnost po otroctví, jak klíč od hřícha pout.

V něm poutník již vidí svůj domov dokořán –

hle, takový je Pán Ježíš, můj Přítel a můj Pán.

Kopie - DSCF3299

První fotografii pro vás pořídila Ludmila Janoštíková, druhou Radek Kamler.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Písně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


8 − six =